Previous Entry Share Next Entry
Коллі - шотландська вівчарка
svitanochok wrote in collie_ua
Історія породи коллі губиться в ході століть. Відомо, що предки її дуже давно попали до Шотландії з Ісландії. Ймовірно, це були собаки типу північних лайок, як ісландський собака, що існує й нині.
Довгошерста коллі як порода сформувалася в у гірській Шотландії - дуже витривала, невтомна, з теплою густою шерстю, що відмінно захищає від будь-якої негоди, такої частої в цих суворих горах, - дощів, снігу та вітру. Це був родинний сільський собака, що виконував всі відповідні обов'язки. У краю вівчарства головним було випас худоби. У малонаселених горах собака справлявся із стадом один. Вранці він виганяв овець на пасовище, увечері приганяв додому, підганяючи тих, що відстали і відшукуючи тих, що загубилися. Коллі була рівноправним працівником і рівноправним членом сім'ї, тому не дивно, що вона усюди була разом з господарями і навіть у неділю відвідувала з ними церкву. Ці умови сформували характер коллі - з одного боку, це дуже контактний і майже по-людськи мислячий собака, з іншої - дуже самостійна і відповідальна, незалежна у роботі, вміє сама приймати рішення і навіть деколи сповна корисно коректує дії власника. Коллі у жодному випадку не слуга і навіть не підлеглий, а рівноправний соратник і товариш. У ній дуже сильне відчуття власної гідності. Якщо власник відноситься до неї грубо або без пошани, коллі замкнеться в собі, і її невдалому господареві ніколи не відкриється все багатство її душі і інтелекту. Коллі одночасно і дуже легкий собака, і дуже складний. Легка, тому що прекрасно пристосовується до будь-яких умов життя, включаючи і особу господаря. Це родинний собака, який любить всіх в сім'ї (хоча дуже чітко розуміє роль і значення кожного члена сім'ї), яка щаслива, коли всі в зборі, і тому завжди прагне зігнати свою "отару" разом. Це собака, з яким може гуляти і старий, і дитина, вона завжди слідує за господарем. Вона не агресивна, і навіть в конфліктах не заподіє помітної утрати постраждалій стороні. Коллі абсолютно не властива "шкідливість", характерна для багатьох порід, вона завжди йде назустріч людині, прагне зрозуміти його і виконувати його вимоги - їй лише треба їх пояснити! Коллі дуже пластична і багато в чому компенсує своєю гнучкістю помилки власника, тому це одна з кращих порід для початкуючого собаківника. І дуже, дуже часто вона одна з кращих порід для собаківника-початківця. І дуже, дуже часто вона залишається єдино можливим собакою - собакою на все життя.
Благородна краса коллі природна, ненавязчива; у ній немає нічого вульгарного, помітного, нарочитого, тут немає місця хитруванням і несмаку. Коллі - це втілення природної краси природи з її функціональністю кожної деталі і гармонією цілого. Коллі - це прекрасна пісня, з якої не можна викинути ні слова. Не дивно, що коллісти часто зберігають вірність коллі на все життя, не дивлячись на всю сучасну різноманітність порід. Кожен собаковод хвалить свою породу і готовий всіляко доводити, що саме його порода - сама краща. Суперечки тут нікого не переконають. Та все ж безперечно, що коллі - "найлюдяніша" зі всіх собак, найінтелігентніша, мудріша, м'якша і всерозуміюча. І ті, хто шукає в собаці не заміну замку і пістолету, а друга і товариша в повному розумінні цього слова, той знайде це саме в коллі. Ми не будемо зараз вдаватися у подробиці стандарту екстер’єру коллі – вона Вам добре відома по кінофільмах та часто зустрічається у нашому повсякденному житті. Єдино хотіли б зазначити, що окрасів у коллі є значно більше, ніж просто рудий з білим коміром – чорний, блю-мерль, мраморний.
Напевно, немає іншої породи, настільки ж складної в суддійстві, як коллі. Навіть дуже дослідний і знаючий суддя, якщо він не займався коллі або хоч би не спілкувався досить тісний з представниками цієї породи, ніколи не зуміє правильно оцінити коллі. Складність коллі в суддійстві - це "щось" невловиме, що відокремлює достеменну коллі від просто правильного собаки. Навряд чи ще у якій-небудь породі таке вирішальне значення мають настільки ірраціональні поняття, як "вираження" і "враження". Вираження, погляд, одночасно живий, ніжний і задумливий, незрівнянний ні з яким іншим, найвишуканішим собакою, його не можна описати і пояснити лише формою голови, поставом вух і розрізом очей - ні, це сама душа коллі робить його таким чарівним. Зрозуміти, яким має бути вираження коллі, можна, лише поглянувши справжні коллі і зберігши в душі їх погляд. Враження - це та гармонія складання, рухів, поведінки і вираження, яка створює подобу коллі, її характерний силует, повну гідності зразку триматися, необикновенную пластику руху, коли собака, не роблячи жодних, здавалося б, зусиль, стелеться над землею стрімкою рівною риссю. Рухи коллі - це дійсне диво. Лише порода, що сформувалася в горах, могла виробити такі точні, економні, чіпкі рухи - майже котячі! В коллі маленькі, компактні лапи; ноги вона ставить майже в лінію (як ходять вовки). Завдяки цьому коллі може пройти по вузькому карнизу і підійнятися по майже прямовисному схилу. Та ще додати до цього здатність коллі неймовірно збиратися і напружуватися вище за свої сили! Рухи справжнього коллі зачаровують пластикою, від цього видовища неможливо відірватися, як від дійсного витвору мистецтва.
Основна база породи коллі - це собаки-улюбленці, домашні, родинні вихованці.
Призначення коллі, окрім службового використання та виставкового рингу, бути родинним собакою, товаришем дітей, супутником в походах. Це собака для людей, що люблять прогулянки на природі, спорт, туризм. Це собака, який супроводжує лижників і возить санки, плаває, цілий день носиться по лісу чи по полю, без втоми грає з дітьми - перераховувати можна довго. Саме для такого життя люди беруть коллі, і такий собака повинен відмінно рухатися і тішити око і душу власника. Крім того, такий собака має бути здоровим, витривалим і непримхливим, і саме це передбачено стандартом породи як робочою. Це добре розуміють справжні любителі породи, які цінують в коллі не лише хорошу мордочку, але і закінчену гармонію подоби, гідність і виняткові розумові і душевні якості.

А зараз, після такої величної оди собакам породі довгошерста шотландська вівчарка - коллі, давайте розглянемо й інших представників собачого племені, які не менше заслуговують на увагу і які теж називаються КОЛЛІ (або просто пастуший собака — за однією з версій для випасу завезених в 1700 році до Шотландії цінних чорноголових овець породи коллі, спочатку чотирилапих помічників пастухів навіть називали коллі-собака), але про яких ми знаємо набагато менше – шелті, бордер-коллі, чи навіть ніколи й не чули про існування таких порід – гладкошерста коллі, та про тих, хто пов’язані з нашою героїнею бодай іменем та основним призначенням пасти худобу – бородата коллі. Якщо переглянути їх стандарти чи навіть фотографії, одразу виникає питання – чому ці такі різні між собою породи пов’язані назвою «коллі» ? Одностайної думки на цей рахунок у переглянутих нами матеріалах ми не зустріли, але спробуємо пояснити – всі ці породи мають спільних предків і виводилися головним чином як пастухи дрібної худоби. Просто раніше люди мало звертали увагу на екстер’єр собаки, для них головними були його робочі якості. Лише порівняно недавно з цієї групи пастуших порід, які встигли поширитися по цілому світі і завоювали прихильність у різних країнах, були вибрані самі яскраві та по справжньому робочі представники певних ліній, була проведена колосальна робота по селекції, прописані певні стандарти, затверджені назви порід, в яких залишили приставку «коллі» як вказівник на походження та основне призначення.

ШЕЛТІ


Мініатюрна шетландськая вівчарка, крихітка коллі - шелті - вже міцно завоювала місце в серцях любителів собаківників. Популярність шелті вже давно потіснила свого легендарного предка - шотландську вівчарку довгошерсту коллі. Ця маленька собачка родом з Шетландських островів, яких є близько сотні - невеликих шматочків суші, розташованих на відстані приблизно 80 км. на північний схід від побережжя Шотландії. Хоча саме ці острови дали назву цій породі, такі собачки жили і на Гейрітських, Оркнейських островах і на острові Хой. Клімат островів відносно теплий і вологий завдяки течії Гольфстрім, що обумовлює безперервні вітри. Жителі островів, які в ті давні часи схрещували шелті з іншими породами, головним чином для поліпшення робочих якостей, називали своїх маленьких помічників «туні-дог» (що на місцевому діалекті означає «маленький»), «фері-дог» («чарівний собака»), а також мініатюрний шотландський коллі, назва шелті з'явилася пізніше. Назва «туні-дог» вказує на головне призначення шелті, головним завданням яких було гучним гавкотом відганяти від неогороженних ділянок домашніх і диких тварин, охороняти майно і присадибне господарство, в разі небезпеки оповіщаючи власників знову таки гучним гавкотом. Використовувалася шелті і як пастуший собака, допомагаючи пастухам переганяти стада напівдиких овець, мініатюрних корів, поні. Але переважно шелті повинна була стежити за порядком на фермі - охороняти і пасти свійську птицю, «повідомляти» про прихід стороннього, і багато що інше входило в обов'язки маленького пастушого собаки, що вимагало від шелті витривалості, кмітливості, спритності і прудкості реакції, а також міцної статури і багатого шерстного покриву, що захищає від негоди. До початку XX століття шелті виглядала абсолютно інакше, ніж зараз і лише віддалено нагадувала сучасних представників. У тому яка є шелті сьогодні необхідно віддати належне шотландській вівчарці коллі, що зробила величезний вплив на становлення породи. Шелті - відносно молода порода, що остаточно сформувалася близько 100 років тому. У минулому подоба шелті відображалася в різних типах своїх предків, сліди схрещування з якими позначаються і донині. Так інколи зустрічаються чорне, як сажа, забарвлення морди, стоячі або висячі вуха, хвіст кільцем, попелясто-сірий і плямистий колір і так далі. Великою проблемою до цих пір є ростові варіації шелті, які дуже складно «утримати» в рамках стандарту. Ідеальним зростом для шелті по стандарту зараз є 35-37 см в холці. Зовнішність гідної і доглянутої шелті ніколи не залишає оточуючих байдужими. У невеликому собаці є неповторний шарм, дивна чарівливість і невловима гармонія. Шелті - особистість, нехай маленького розміру, але для Вас вона зробить все, щоб Ви були нею задоволені. Відношення її до свого господаря можна виразити трьома словами: відданість, чуйність і розуміння. Навчання, у випадку з шелті, буває лише обопільна, працювати і спілкуватися з ними просто одне задоволення, а кількість виконуваних команд можна обчислювати не одним десятком. З шелті, що подорослішала, можна просто розмовляти і вона все розуміє. Безумовно, у великій мірі своєю зовнішністю і темпераментом шелті зобов'язані великим предкам - коллі, які по рівню інтелекту (згідно з проведеними дослідженнями) на першому місці. Шелті від них не відстали. Проте із-за свого розміру і впливу інших предків, характер шелті відмінний від характеру коллі. Активність, радість до життя, пильність, охоронні якості, комунікабельність в шелті розвинені сильніше. Від коллі ж вони узяли все саме краще - неповторну зовнішність, гідність, любов до дітей, кмітливість, здатність миттєво виучуватися і навіть, якщо хочете, здатність вчитися самостійно. Ще одна особливість шелті - вони дуже перебірливі при виборі партнерів для ігор. Дуже часто шелті віддають перевагу суспільству людини, чим інших собак. Дуже любить грати зі своїми одноплемінниками і коллі. В шелті не виражені мисливські якості, це гарантує відсутність проблем з кішками і іншими домашніми тваринами.

ГЛАДКОШЕРСТА КОЛЛІ (короткошерста коллі)


Гладкошерста коллі - диво, загадка, досконалість, спіткати яке під силу лише дійсним цінителям гармонії. Ті, хто мав рідке щастя побачити, поспілкуватися і полюбити її - залишаються віддані "гладкошерстим" назавжди! Гладкошерсті коллі залишаються до цих пір відомими лише невеликому колу особливо допитливих любителів собак, а також учасникам переважно крупних виставок. Більшість же любителів і навіть досвідчених собаківників із здивуванням взнає, що існує така порода. Адже гладкошерсті коллі мають таку ж давню історію, як і довгошерсті. Давайте розглянемо ще одну, повнішу версію походження породи коллі. «В часи римського панування над Британією, коли вівчарство і виробництво шерсті стало основою англійської економіки, розведення і дресирування собак-пастухів були необхідними. Саме в цей час на Британські острови разом з вівцями і козами римляни привезли собак, що стали, як запевняють історики, предками коллі. Перші стада прибули з тих країн Римської імперії, які знаходилися на південному побережжі Середземного моря. Разом з ними перекочували собаки з тонкою шкірою і короткою шерстю, що недолго протрималися в суворому сирому кліматі Британії. Ті ж римляни завезли з берегів Чорного моря крупніших і міцніших собак, які охороняли їх табуни коней, стада корів і овець від диких звірів і злодіїв. Ці собаки були відомі як «собаки з ведмедячою шкурою». Своє прізвисько вони отримали за густу, дуже жорстку, досить коротку шерсть, яка була відмінним захистом від дощу, а рясний і м'який підшерсток зберігав тепло. Ці вівчарки легко дресирувалися і управлялися із стадом. Пізніше на фермах їх так і називали - собаки з ведмедячою шкурою (bear-skinned). З тих пір назва мінялася кілька разів, але поза сумнівом, що саме вони є предками сучасних гладкошерстих коллі». У літературі наводяться дані про те, що гладкошерсті коллі - результат схрещування старого чорно-білого коллі з грейхаундом, що підтверджується більш підтягнутим тілом, подовженою головою, і більшою жвавістю в порівнянні з довгошерстим побратимом. Щоб уникнути схожості з хортами, гладкошерсті коллі стали в'язати з «покращеними» довгошерстими. На цьому етапі почали використовувати інбрідінг (схрещування близьких родичів). Фактично з цієї миті довгошерсті і гладкошерсті коллі стали розвиватися по одних і тих же лініях, будучи різновидами однієї породи. Загальновідомою є любов англійської королеви Вікторії до цих собак, саме вона зробила багато що для популяризації шотландських вівчарок коллі. Інформація про всіх королівських собак була добре документована. Перший зареєстрований тут гладкошерстий коллі був Sharp, народжений в 1864 році. У 1881 році містер Ширлі, творець Британського Клубу Кеннел, заснував перший Коллі - Клуб. Він же є засновником першого Клубу Гладкошерсті Коллі (1898 р.) В цих же роках був написаний перший стандарт гладкошерстих коллі, що злегка відрізнявся від стандарту довгошерстих коллі. З часом цей клуб злився з Британським Коллі-клубом і перестав існувати окремо. Сучасний Клуб Гладкошерсті Коллі Британії був заснований в 1955 році невеликою групою ентузіастів. Вони вважали, що пора визнати гладкошерсті коллі окремою породою, що має своє генеалогічне дерево, відмінне від довгошерстих, не дивлячись на те, що на визначеному етапі практикувалося їх схрещування. У 1974 році був затверджений стандарт породи, а в 1976 році Англійський Клуб Кеннел заборонив в'язки гладкошерсті коллі з довгошерстими. Багато власників не було підготовлено до такого різкого повороту подій, до того ж генетичний матеріал, з яким належало працювати, складався з близькоспоріднених особин, тому Кеннел Клуб дозволив обмежену кількість в'язок з довгошерстими представниками, на яких необхідно було отримати певний дозвіл. З 1993 року подібним в'язкам було покладено край, і Англійський Клуб Кеннел більш не реєструє змішані виводки (у змішаних виводках можуть народиться цуценята обох різновидів коллі. Але, якщо гладкошерсті щенята нічим не відрізняються від отриманих в «чистому» виводку, то довгошерсті мають набагато коротшу шерсть, ніж їх «чисті» довгошерсті побратими. Звичайно, такі собаки не можуть мати успіху на виставках і не йдуть в подальше розведення). Гладкошерста коллі – прекрасний собака компаньйон. Активна, цікава, життєрадісна, розумна, інтелігентна, вона швидко завойовує серця тих, кому пощастило з нею познайомитися. Цей собака дуже цінує спілкування з людьми і отримує від нього справжню насолоду. В той же час вона зазвичай прекрасно сходиться з іншими собаками. Агресивність до людей не властива коллі взагалі, і гладкошерстий коллі зокрема, що закріплене в порідному стандарті. Це природжені няньки, що уміють і люблять піклуватися про дітей. Проте, гладкошерсті коллі проявляють охоронні інстинкти (більшою мірою, чим довгошерсті) і не залишаться байдужими в критичних ситуаціях. Проте, будь-які спроби насильно змусити коллі кусатися доставляють їй сильні страждання і, як правило, виявляються безуспішними (в кращому разі, собака сприймає це як гру). Гладкошерста коллі – прекрасний собака для вмісту в самих різних умовах. Це дуже здорова порода, що практично не має специфічних порідних захворювань. Вона дуже непримхлива. Не вимагає спеціального догляду за шерстю. Завдяки розвиненому підшерстку, вона може витримувати багатогодинні прогулянки в морозну зиму, а влітку їй не буде жарко. Коллі – порода, що не піддалася сильним змінам за примхою людської фантазії: вона легко народжує, не потрібні жодних спеціальних хитрувань при вирощуванні щенят, не доводитися вирішувати питання купірування вух та хвостів і тому подібне. Є деякі особливі «вимоги» для тих, хто вирішив завести гладкошерсту коллі. Цим людям треба враховувати, що їх майбутній собака не буде щасливий, проводячи своє життя лише лежачи на дивані. Гладкошерстою коллі потрібний активний спосіб життя, тривалі прогулянки, фізичні і інтелектуальні навантаження. Вона із задоволенням займатиметься спортом з господарем (велосипед, ролики, лижі) або будь-яким собачим спортом. Цей собака наділений хорошим інтелектом і буде щаслива, якщо їй дозволять використовувати його в повсякденному житті. Гладкошерсті коллі прекрасно личать для аджіліті і можуть досягти в нім великих висот. Їх темперамент чимось схожий на бордер-коллі – визнаного лідера аджіліті. Проте гладкошерсті коллі декілька менш «одержимі», вдумливіші і благородніші. Вони взагалі дуже успішні в дресируванні і спорті. При цьому в розведенні майже немає розділення на робочі і виставкові лінії. Знамениті Чемпіони краси можуть з успіхом впокорювати траси аджіліті або показувати чудеса слухняності в обідієнс, а Чемпіони по дресируванню частенько стають переможцями екстер'єрних рингів. Гладкошерстих коллі не торкнулася мода, яка припала на долю довгошерстих завдяки фільму про прекрасну Лессі. Може бути тому гладкошерсті коллі поки що залишаються в тіні своїх популярних родичів. Не розпещена увагою порода не була схильна до капризного впливу моди і зберегла свої унікальні якості в незмінному вигляді. Приваблива, розуміюча, незвичайно життєрадісна, закоханий в людей і в світ довкола себе, гладкошерста коллі ставати надійними ліками від похмурих роздумів про тяготи людського життя. Може бути тому ті, хто одного дня ближче познайомився з цим собакою, говорять собі «коли-небудь я обов'язково заведу собі гладкошерсту коллі!»

БОРОДАТА КОЛЛІ (BEARDED COLLIE)


Бородаті коллі були популярні в Шотландії вже за часів римських завойовників. На початку XVII століття їх благородство і прекрасні пастуші якості були прославлені в баладах менестрелів. Швидше за все, ці собаки ведуть свій родовід від бобтейлей. Точні дані про походження цієї породи відсутні, хоча відомо, що в 1514-м році до Шотландії були завезені три польські низинні вівчарки, що наклали певний відбиток на зовнішній вигляд сучасною бородатою коллі. На репродукції картини 1804-го року змальована «англійська вівчарка», яку вважають в рівній мірі предком бобтейля і бородатої коллі. До 1900-му року бородата коллі була вже досить популярна, що дозволило представляти її на виставках, (по інших данних, ця порода виявилася абсолютно рідкісною і на початку двадцятого століття опинилася на межі вимирання. Все виявилося настільки серйозно, що на той момент зі всіх колись існуючих особин залишилася в живих лише одна пара, яка і стала родоначальником всього "оновленого" роду породи бородата коллі). Перший стандарт породи був встановлений 1912-м році. Бородата коллі здатна пасти, вартувати, а також захищати худобу. За формою вух - це сторожовий собака (молосський тип); по будові корпусу – швидка й прудка (струнке тіло, глибока грудна клітка, здібність до тривалого бігу); по активності - пастуший собака (швидка, витривала). Помірний інстинкт захисту дозволяє все ж віднести її і до охоронних пастуших собак. Бородата коллі відома своєю м'якою, привітною вдачею, що характеризує її як ідеальний родинний собаку, але з врахуванням великої потреби в русі тримати її краще всього в будинку з садом, не обмежуючись одними лише прогулянками. При вихованні бородатою коллі слід врахувати її чутливий характер, тактика натиску з цією породою себе мало виправдовує. Собака личить для участі в спортивних змаганнях, часто представники цієї породи досягають вершин у фрізбі чи аджіліті. Серед її спадкових якостей практично відсутній інстинкт полювання, але в деякій мірі розвинена схильність до цькування, тому під час прогулянок собака інколи забуває про хороші манери. Як і інша довгошерста порода із-за своєї кудлатої шерсті бородата коллі приносить в будинок достатньо бруду, що також треба врахувати при утриманні. Для цієї породи дуже важливий регулярний і ретельний догляд за шерстю (інакше вона може звалюватися в ковтуни). У минулому прагнули розводити бородату коллі з як можна довшою шерстю, не приділяючи досить уваги характеру цих тварин. Сьогодні перевага віддається собакам, що мають жорстку, не дуже довгу шерсть і стійкий темперамент. Це, мабуть, одна з найдобродушніших і життєрадісних порід. Вони по природі своїй покликані вести активний спосіб життя, тому потребують щоденних тривалих прогулянок. Вирушаючи на прогулянку, їм необхідно давати свободу дій, можливість самостійної гри і бігу. Вони повинні мати можливість спілкування з іншими собаками, щоб відчувати себе максимально упевнено, агресії з їх боку можна не боятися, оскільки вони максимально добродушні. На превеликий жаль, інформації по цій породі є досить мало, але тішить той факт, що і на Україні тепер є представники бородатих коллі – цих красивих і таких незвичних для нас собак.

БОРДЕР КОЛЛІ (BORDER COLLIE)


Бордер коллі - це завзятий характер, трудяга, спортивний собака, пастух, компаньйон. У 1881 році перший Клуб коллі випустив опис породи і розробив систему оцінки роботи цих собак на змаганнях. Як нам уже відомо, під патронатом королеви Вікторії порода коллі набувала все більшої популярності. Для племінного розведення собак відбирали виключно по робочих якостях. І от, завдяки наполегливій праці сучасних кінологів перші вівчарки під назвою бордер коллі були зареєстровані Джемсом Рейдом в 1915 році. Міжнародне суспільство любителів вівчарок і Кеннел-клуб Великобританії спільно вирішили, що бордер коллі може бути не лише робочим собакою - він гідний того, щоб бути показаним на виставках, тому порода повинна мати свій стандарт. Але лише у 1976 році після затвердження Кеннел-клубом стандарту на породу бордер коллі отримав право брати участь у виставках, хоча у Австралії, Новій Зеландії і США бордер коллі як порода був визнаний набагато ранішим. Зараз в Австралії бордер коллі - основна пастуша порода собак, поряд з келпі (до-речі, австралійський келпі теж похідна порода від шотландської вівчарки – від універсальної коллі). Бордер коллі – це типічна коллі, це енергійний і рухливий собака, проте, він не має бути ні агресивним, ні знервованим. Рухи його вільні, плавні, лапи майже не відриваються від землі, створюється враження, що собака біжить дуже обережно, але в той же час швидко. Шерсть буває двох типів: напівдовга і коротка. Допускається будь-яке забарвлення, але білий колір не повинен переважати. У будь-якому випадку добре розвинений щільний подшерсток, що добре захищає від негоди. Забарвлення може бути різним, проте білий колір не повинен переважати. Хвіст помірної довгі, низько посаджений, кінчик хвоста злегка підведений. Собака пропорційно і гармонійно складена, елегантна, в той же час досить міцна. Зовнішній вигляд собак породи бордер коллі дуже різний, тому що при відборі зовнішнім особливостям уваги практично не приділялося. Найголовніше - збалансованість, що дозволяє собаці легко і вільно рухатися. Можна собі уявити, яким фізично ідеальною і витривалою має бути собака, якому доводиться так важко працювати круглий рік, без вихідних і свят. Бордер коллі може пасти будь-яких тварин: корів, овець і навіть птицю. Цьому собаці життєво необхідно постійно знаходитися в роботі і в русі. Оскільки бордер коллі надзвичайно сприйнятливий і чутливий, то йому потрібний господар спокійний, розсудливий, здатний правильно виховати собаку і управляти нею. Треба поводитися рішуче, щоб направити її буйну енергію в правильне русло. Інакше бордер коллі вийде з-під контролю і стане неслухняним. Власник такого собаки повинен мати в своєму розпорядженні достатній час для занять з нею і задоволення її потреби до постійного руху. Бордер коллі не повинен перетворитися на робота, важливо, щоб він сам умів в певних ситуаціях приймати потрібні рішення. Характер його складається приблизно до шести місяців. Протягом життя бордер коллі весь час щось пізнає, і до пяті-шесті років він досягає повної досконалості в роботі. Бордер коллі прекрасно личить також для багатьох видів спорту з собакою: йому під силу пошук наркотиків, санітарна і рятувальна служби; неперевершеною вважається ця порода в аджіліті. Як тілоохоронець і сторож ця порода зовсім не придатна, тому що відбір довгий час проводився на виключення всякого прояву агресивності.

джерело "ЗАХІД-ПОСТ" - сторінка про собак та все з ними повязане

?

Log in

No account? Create an account